Image for Y0060120R000A9L is not available
Y0060120R000A9L
DigiKey Part Number
Y0060120R000A9L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y0060120R000A9L
Description
RES 120 OHM 0.05% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms ±0.05% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive Metal Foil
Category
Composition
Mfr
Features
Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±8ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)