Image for Y00963K72000A9L is not available
Y00963K72000A9L
DigiKey Part Number
Y00963K72000A9L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y00963K72000A9L
Description
RES 3.72K OHM 1/5W 0.05% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.72 kOhms ±0.05% 0.2W, 1/5W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive Metal Foil
Category
Composition
Mfr
Features
Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.120" Dia x 0.270" L (3.05mm x 6.86mm)