Y40145R00000F9W
DigiKey Part Number
804-1162-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y40145R00000F9W
Description
RES SMD 5 OHM 1% 1/5W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Ohms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
EDA/CAD Models
Y40145R00000F9W Models
Category
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±2.5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Tray
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)