Y4053100R000J0L
DigiKey Part Number
804-1006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y4053100R000J0L
Description
TRIMMER 100 OHM 0.25W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Metal Foil 21.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Manufacturer
VPG Foil Resistors
Number of Turns
21.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Metal Foil
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.175" Face (6.35mm x 4.45mm)
Tolerance
±5%