Y44870R10000F9R
DigiKey Part Number
Y4487-.1ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Y4487-.1ACT-ND - Cut Tape (CT)
Y4487-.1ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y44870R10000F9R
Description
RES 0.1 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Y44870R10000F9R Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)