151033YS03000
DigiKey Part Number
732-5014-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
151033YS03000
Description
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 589nm LED Indication - Discrete 2V Radial
EDA/CAD Models
151033YS03000 Models
Category
Lens Size
3.00mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Series
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
592nm
Height (Max)
5.55mm