SMAJ12CA
DigiKey Part Number
732-SMAJ12CATR-ND - Tape & Reel (TR)
732-SMAJ12CACT-ND - Cut Tape (CT)
732-SMAJ12CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ12CA
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 20.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ12CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.1A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
14V (Typ)