DS1203812H2B-BT0
DigiKey Part Number
345-DS1203812H2B-BT0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS1203812H2B-BT0
Description
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 197.5 CFM (5.53m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
60.2dB(A)
Series
Power (Watts)
24 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
2A
Air Flow
197.5 CFM (5.53m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
1.126 in H2O (280.5 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C