MG15B103K250CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
KEMET
TDK
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
10000 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
MG15B103K250CT
DigiKey Part Number
1292-MG15B103K250CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG15B103K250CT
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)