WR04X4700FTL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 87,724
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
TE Connectivity
TE Connectivity
Panasonic Industry
470 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
WR04X4700FTL
DigiKey Part Number
1292-WR04X4700FTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-WR04X4700FTLCT-ND - Cut Tape (CT)
1292-WR04X4700FTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR04X4700FTL
Description
RES 470 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
WR04X4700FTL Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)