BT138B-600F,118 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1,804
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 355
Littelfuse Inc.
In Stock: 445
In Stock: 218
In Stock: 500
TRIAC Standard 600 V 12 A Surface Mount D2PAK
BT138B-600F,118
DigiKey Part Number
BT138B-600F,118-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BT138B-600F,118
Description
TRIAC 600V 12A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
25 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Hold (Ih) (Max)
30 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
95A, 105A