151033BS03000
DigiKey Part Number
732-5011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
151033BS03000
Description
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue 470nm LED Indication - Discrete 2.8V Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
151033BS03000 Models
Category
Lens Size
3.00mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.8V
Series
Current - Test
20mA
Packaging
Bulk
Viewing Angle
30°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
465nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
Radial
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Height (Max)
5.55mm