151033YS03000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 732-5014-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 151033YS03000 |
Description | LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H |
Manufacturer Standard Lead Time | 29 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Yellow 589nm LED Indication - Discrete 2V Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 151033YS03000 Models |
Category | Lens Size 3.00mm Dia |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V |
Series | Current - Test 20mA |
Color | Wavelength - Dominant |
Configuration Standard | Wavelength - Peak 592nm |
Lens Color Colorless | Package / Case Radial |
Lens Transparency Clear | Supplier Device Package |
Millicandela Rating | Height (Max) 5.55mm |