155060AS73200 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 155060AS73200 |
Description | LED AMBER CLEAR CHIP SMD R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Amber 605nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 155060AS73200 Models |
Category | Lens Size 1.10mm x 0.60mm |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V |
Series | Current - Test 20mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Viewing Angle 120° |
Part Status Active | Mounting Type |
Color | Wavelength - Dominant |
Configuration Independent | Wavelength - Peak 609nm |
Lens Color Colorless | Package / Case 2-SMD, No Lead |
Lens Transparency Clear | Supplier Device Package |
Millicandela Rating | Size / Dimension 1.60mm L x 1.00mm W |
Lens Style Rectangle with Domed Top | Height (Max) 0.85mm |