890334025034CS
DigiKey Part Number
732-5754-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
890334025034CS
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 310VAC RAD
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 310V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
890334025034CS Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V