5.0SMDJ15A/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 480
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 3,000
Datasheet
24.4V Clamp 205A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
5.0SMDJ15A/TR13
DigiKey Part Number
13-5.0SMDJ15A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ15A/TR13
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
205A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V