AC0402JRX7R7BB104 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AC0402JRX7R7BB104 |
Description | CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Tolerance ±5% | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.022" (0.55mm) |