AC0603KRX7R7BB105
DigiKey Part Number
13-AC0603KRX7R7BB105TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0603KRX7R7BB105CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0603KRX7R7BB105DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603KRX7R7BB105
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)