AC0805KFX7R9BB105
DigiKey Part Number
13-AC0805KFX7R9BB105TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0805KFX7R9BB105CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0805KFX7R9BB105DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0805KFX7R9BB105
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)