AC1206FR-0749K9L
DigiKey Part Number
YAG5409TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG5409CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG5409DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1206FR-0749K9L
Description
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
49.9 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
AC1206FR-0749K9L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)