AS0805KKX7R0BB104
DigiKey Part Number
311-4581-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-4581-1-ND - Cut Tape (CT)
311-4581-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS0805KKX7R0BB104
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AS0805KKX7R0BB104 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)