AT0402DRD0710KL
DigiKey Part Number
311-2101-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-2101-1-ND - Cut Tape (CT)
311-2101-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT0402DRD0710KL
Description
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/16W 0402
Detailed Description
10 kOhms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
AT0402DRD0710KL Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)