CC0201MRX5R5BB225
DigiKey Part Number
311-3473-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3473-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3473-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0201MRX5R5BB225
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0201
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
CC0201MRX5R5BB225 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.015" (0.39mm)