CC0402FRNPO9BN391
DigiKey Part Number
13-CC0402FRNPO9BN391TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0402FRNPO9BN391CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0402FRNPO9BN391DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402FRNPO9BN391
Description
CAP CER 390PF 50V C0G/NPO 0402
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC0402FRNPO9BN391 Models
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)