CC0603GRNPO8BN102
DigiKey Part Number
311-3914-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3914-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3914-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603GRNPO8BN102
Description
CAP CER 1000PF 25V C0G/NPO 0603
Detailed Description
1000 pF ±2% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC0603GRNPO8BN102 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)