CC0603JRX7R0BB103
DigiKey Part Number
13-CC0603JRX7R0BB103TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0603JRX7R0BB103CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0603JRX7R0BB103DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603JRX7R0BB103
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CC0603JRX7R0BB103 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)