CC0805KKX5R6BB106
DigiKey Part Number
311-1460-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1460-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1460-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805KKX5R6BB106
Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CC0805KKX5R6BB106 Models
Category
Voltage - Rated
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)