CC0805KRX5R7BB106
DigiKey Part Number
311-3502-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3502-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3502-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805KRX5R7BB106
Description
CAP CER 10UF 16V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CC0805KRX5R7BB106 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)