CQ0201CRNPO8BN6R9
DigiKey Part Number
13-CQ0201CRNPO8BN6R9TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CQ0201CRNPO8BN6R9CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CQ0201CRNPO8BN6R9DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CQ0201CRNPO8BN6R9
Description
CAP CER 6.9PF 25V C0G/NPO 0201
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.9 pF ±0.25pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CQ0201CRNPO8BN6R9 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)