RP0805BRD07150RL
DigiKey Part Number
13-RP0805BRD07150RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-RP0805BRD07150RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-RP0805BRD07150RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP0805BRD07150RL
Description
RES 150 OHM 0.1% 1/8W 0805
Detailed Description
150 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)