SMD1206B050TF/15
DigiKey Part Number
13-SMD1206B050TF/15TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMD1206B050TF/15CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMD1206B050TF/15DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD1206B050TF/15
Description
PTC RESET FUSE 15V 500MA 1206
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 500 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
150 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
750 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Voltage - Max
15V
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)
Current - Trip (It)
1 A
Current - Max
100 A