SMD2920B260TF/24 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMD2920B260TF/24 |
Description | PTC RESET FUSE 24V 2.6A 2920 |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 2.6 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 8 s |
Manufacturer YAGEO | Resistance - Initial (Ri) (Min) 14 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 75 mOhms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Polymeric | Package / Case 2920 (7351 Metric), Concave |
Voltage - Max 24V | Size / Dimension 0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 2.6 A | Thickness (Max) 0.047" (1.20mm) |
Current - Trip (It) 5 A | Approval Agency cUL, TUV, UL |
Current - Max 40 A |