SMDH1206B010TF
DigiKey Part Number
13-SMDH1206B010TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMDH1206B010TFCT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMDH1206B010TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDH1206B010TF
Description
PPTC 1206 30V 0.1A 0.8W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 100 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
700 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
10 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Max
30V
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Trip (It)
350 mA
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)
Current - Max
10 A