SMDH1206B110TF
DigiKey Part Number
13-SMDH1206B110TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMDH1206B110TFCT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMDH1206B110TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDH1206B110TF
Description
PPTC 1206 6V 1.10A 0.6W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.1 A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
450 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
6V
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
1.1 A
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Trip (It)
5.2 A
Thickness (Max)
0.045" (1.15mm)
Current - Max
100 A