SMDH1210B110TF
DigiKey Part Number
13-SMDH1210B110TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMDH1210B110TFCT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMDH1210B110TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDH1210B110TF
Description
PPTC 1210 9V 1.10A 1.0W
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 9V 1.1 A Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Time to Trip
1 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
60 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
500 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Max
9V
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
1.1 A
Size / Dimension
0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Trip (It)
5.5 A
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Max
20 A