SMDH1812B020TF
DigiKey Part Number
13-SMDH1812B020TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMDH1812B020TFCT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMDH1812B020TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDH1812B020TF
Description
PPTC 1812 42V 0.20A 1.2W
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 42V 200 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
100 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
4.5 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Max
42V
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Trip (It)
1 A
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Max
40 A