SMDH1812B050TF
DigiKey Part Number
13-SMDH1812B050TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMDH1812B050TFCT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMDH1812B050TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDH1812B050TF
Description
PPTC 1812 30V 0.50A 1.2W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 500 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
90 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
2 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Max
30V
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Trip (It)
2.5 A
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Max
40 A