CW32H331MNNAS05S2
DigiKey Part Number
5011-CW32H331MNNAS05S2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW32H331MNNAS05S2
Description
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 563mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Box
Impedance
563 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
563mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C