G3VM-201G1
DigiKey Part Number
Z3016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G3VM-201G1
Description
SSR RELAY SPST-NO 200MA 0-200V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-SOP (0.173", 4.40mm)
EDA/CAD Models
G3VM-201G1 Models
Category
Voltage - Input
1.15VDC
Mfr
Voltage - Load
0 V ~ 200 V
Series
Load Current
200 mA
Packaging
Tube
On-State Resistance (Max)
8 Ohms
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C