G3VM-351B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 398
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 6-DIP (0.300", 7.62mm)
Omron's NEW G3VM VSON MOSFET Relay
MOS FET Relay Module G3VM-66M
G3VM-351B
DigiKey Part Number
Z2081-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G3VM-351B
Description
SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
G3VM-351B Models
Category
Voltage - Input
1.15VDC
Mfr
Voltage - Load
0 V ~ 350 V
Series
Load Current
120 mA
Packaging
Tube
On-State Resistance (Max)
50 Ohms
Part Status
Obsolete
Termination Style
PC Pin
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C