TMK212B7225KG-TR
DigiKey Part Number
587-2991-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2991-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2991-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMK212B7225KG-TR
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMK212B7225KG-TR Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)