ASPI-0804T-470M-T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 34
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 1,852
Datasheet
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1,178
47 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.6 A 140mOhm Max Nonstandard
Abracon: Who We Are Today
Tiny but Mighty 2.0
ASPI-0804T-470M-T
DigiKey Part Number
535-ASPI-0804T-470M-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ASPI-0804T-470M-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ASPI-0804T-470M-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASPI-0804T-470M-T
Description
FIXED IND 47UH 1.6A 140 MOHM SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
ASPI-0804T-470M-T Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
140mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.205" (5.21mm)