AOZ8211DI-12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 727
Datasheet
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
21V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN (1x0.6)
AOZ8211DI-12
DigiKey Part Number
AOZ8211DI-12-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOZ8211DI-12
Description
TVS DIODE 12VWM 21VC 2DFN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
100W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
30pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Unidirectional Channels
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
2-UDFN
Voltage - Breakdown (Min)
14V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)