AZ2280-1A-12DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ2280-1A-12DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2280-1A-12DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
Approval Agency
CUR, UL, VDE
Load - Max Switching
11080VA, 840W
Relay Type
Coil Current
77.4 mA
Coil Resistance
155 Ohms