AZ2280-1C-12DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ2280-1C-12DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2280-1C-12DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
20 A
Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching
11080VA, 840W
Relay Type
Coil Current
77.4 mA
Coil Resistance
155 Ohms