AZ2280-1A-277AF
DigiKey Part Number
3385-AZ2280-1A-277AF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2280-1A-277AF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 277V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 277VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
235.4 VAC
Must Release Voltage
55.4 VAC
Operating Temperature
-55°C ~ 60°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
40 A
Approval Agency
CUR, UL, VDE
Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
11080VA, 840W
Coil Resistance
15 kOhms
Coil Current
18.5 mA