AZ2280-1AET-277AEF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 233
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 277VAC Coil Chassis Mount
AZ2280-1AET-277AEF
DigiKey Part Number
3385-AZ2280-1AET-277AEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2280-1AET-277AEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 277V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Must Operate Voltage
235.4 VAC
Must Release Voltage
55.4 VAC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
Approval Agency
CUR, UL, VDE
Load - Max Switching
11080VA, 840W
Relay Type
Coil Current
18.5 mA
Coil Resistance
15 kOhms