AZ2280-1C-240AF
DigiKey Part Number
3385-AZ2280-1C-240AF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2280-1C-240AF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 240V
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 240VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Must Operate Voltage
187 VAC
Must Release Voltage
48 VAC
Operating Temperature
-55°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
20 A
Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
11080VA, 840W
Coil Resistance
13.49 kOhms
Coil Current
17.8 mA