AZ2280-1C-120AF
DigiKey Part Number
3385-AZ2280-1C-120AF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2280-1C-120AF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
102 VAC
Packaging
Box
Must Release Voltage
24 VAC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 60°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
20 A
Approval Agency
CUR, UL, VDE
Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
11080VA, 840W
Coil Resistance
2.5 kOhms
Coil Current
48 mA