AZ2280-1C-24DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ2280-1C-24DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2280-1C-24DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
20 A
Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching
11080VA, 840W
Relay Type
Coil Current
36 mA
Coil Resistance
660 Ohms